Sinop Deniz Baskının 166. Yıl dönümü dolayısıyla; Sinop Valiliği ve Üniversitemiz tarafından “Kırım Savaşı ve Sinop Baskını” konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Sinop Valimiz Sayın Köksal ŞAKALAR, Sinop Belediye Başkanımız Sayın Barış AYHAN, Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Faruk KIL, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Vali Yardımcısı Sayın Dr. Murat GİRGİN, İl Emniyet Müdürü Sayın Cahit ŞAHİN, İl Jandarma Komutan Vekili Sayın Yarbay Baki DENİZ, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının amirleri, vatandaşlar ve öğrencilerimiz katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Nedim İPEK tarafından katılımcılara Sinop Deniz Baskını hakkında bilgiler verildi.

Osmanlı Devleti’nin Rusya ile yaptığı en önemli savaşlardan birisinin Sinop Deniz Savaşı olduğunu belirten Sayın Prof. Dr. Nedim İPEK, “Rus donanması 30 Kasım 1853 günü, fırtınadan zarar gördüğü için Sinop limanına demirlemiş bulunan Türk donanmasına baskın düzenledi. Çarpışma sırasında her yönüyle üstün olan Rus donanması, kahramanca karşı koyan Türk donanmasına ait gemilerin tamamını tahrip edip batırdı. 2 bine yakın Türk denizcisini şehit eden Ruslar, Sinop’a da önemli ölçüde zarar verdiler.” dedi.

Baskının gerçekleşmesinde İngiltere’nin önemli bir rolü olduğunu ifade eden Sayın Prof. Dr. Nedim İPEK, “Sinop faciası, İngiltere’nin, rakibi Rusya’ya karşı askerî ve ekonomik üstünlük sağlaması ve Hindistan’ın yanı sıra Orta Doğu’da hâkimiyet kurma hedefine varması açısından önemli bir fırsat oldu. Osmanlı Devleti ise İngiltere’nin çok yönlü menfaatlerine alet edilmiş ve harp sırasında aldığı borçlarla ekonomik çöküntüye sürüklenmiştir.” İfadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Sayın Prof. Dr. Nedim İPEK’e Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN tarafından hediye takdim edildi.

Sayın Prof. Dr. Nedim İPEK’e sunduğu bilgilerden dolayı teşekkür eden Rektörümüz, Sinop Deniz Baskınının 166. Yılı dolayısıyla şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve hayırla andıklarını ifade etti.