• Post category:News

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun Sinop’ta düzenlediği 18. Başkanlar Kurulu Toplantısı münasebetiyle Üniversitemiz tarafından Konfederasyon üyelerine yönelik “Basın Etik Kuralları ve Basında Çoğulculuk” isimli bir çalıştay düzenlendi.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen çalıştaya; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Nuri KOLAYLI, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Cengiz DEMİREL, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyeleri ve 81 ilden Gazeteciler Cemiyeti Başkanları katıldılar.

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, 18. Başkanlar Kurulu Toplantısı için 81 ilden Sinop’a gelen cemiyet başkanlarına teşekkür ederek, “Düzenlediğiniz Başkanlar Kurulu Toplantısının verimli geçmesini diliyor, Türkiye’nin en mutlu şehrinde birkaç gün yaşamanın bile sizlere ilave mutluluk aşılayacağına inanıyorum. Bu toplantının aynı zamanda Sinop’un tanıtımı için güzel bir fırsat olduğuna inanıyorum. Bu sebeple toplantının Sinop ilinde yapılmasında talepkâr olan 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Cengiz DEMİREL’i tebrik ediyor, kendisine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmasında Üniversitemiz hakkında da katılımcılara bilgiler veren Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Bugün 12 yaşında olan Üniversitemiz bine aşkın Akademik ve İdari Personeliyle eğitim-öğretim çalışmalarına devam etmektedir. Üniversitemizin merkez dışında 5 ilçemizde de birimi mevcut. 2000 yılından sonra kurulan Üniversiteler arasında hocalarımızın yayın sayıları ve yayınlarına yapılan atıflar açısından birinci sıradayız. Uluslararası yayın açısından yine birinci sıradayız. Bütün devlet Üniversiteleri arasında ise uluslararası yayın yapma oranı açısından altıncı sıradayız. İnşallah önümüzdeki yıllarda kampüs alanımız tamamlanmış olacak. Üniversitemiz iddialı bölümleriyle heyecanlı ve gayretli, nitelikli bilim üreten yayınları, uluslararası atıf alan hocalarıyla tercih edilmeye layık bir üniversitedir” şeklinde konuştu.

Rektörümüz son olarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun 18. Başkanlar Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, “Sizleri Sinop’ta ağırlamaktan, bu kadar güzide basın mensubunu uygulama otelimizin çatısı altında bir arada görmekten dolayı bahtiyar olduğumu tekrar ifade ediyor; sizlere sağlık, afiyet diliyor, çalıştayın ve Başkanlar Kurulu toplantısının verimli geçmesini niyaz ediyorum” dedi.

Rektörümüz Merhum Sinoplu Gazeteci Şevki YILDIRIM’ı da Unutmadı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN konuşmasında, Eylül 2017 tarihinde vefat eden Sinoplu Gazeteci Sayın Şevki YILDIRIM’ı da anarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlamlı buluşmada Sinop Pusulası Köşe Yazarlarından merhum Gazeteci Şevki YILDIRIM’ı da rahmetle anmak istiyorum. Kendisi kaleme aldığı bir köşe yazısında Üniversitemizden Basın Etiği konusunda bir çalıştay düzenlememizi istemişti. Bugün kendisinin bu arzusunu da yerine getirmiş olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum.”  

Rektörümüzün konuşmalarının ardından Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen “Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi” konulu projenin tanıtımı yapıldı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf KANLI, Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Program Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Basın Etik Kuralları ve Basında Çoğulculuk” Çalıştayı ile devam etti.

Oturum Başkanlığını Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı Sayın Nazmi BİLGİN’in üstlendiği çalıştayda Gazeteci Sayın Dr. Oğuzhan KAVAKLI ile Gerze Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Sayın Funda İNCE BAKİ ve Gerze Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Sayın Abdullah DEMİR tarafından basın etik kuralları ve basında çoğulculuk kavramları ele alındı.

Düzenlenen çalıştayda Gazeteci Sayın Dr. Oğuzhan KAVAKLI basında çoğulculuk kavramının önemine vurgu yaptı. Öğr. Gör. Sayın Funda İNCE Post Truth çağında habercilik konusunu işledi. Öğr. Gör. Sayın Abdullah DEMİR ise liberalleşme bağlamında basında etik konusunu değerlendirdi.