Üniversitemiz Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Okul Öncesi Eğitimde Çocuk ve Kitap” konulu konferans programı düzenlendi.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcımız Sayın Dr. Öğretim Üyesi Vafa SAVAŞKAN, Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Dr. Öğretim Üyesi Şule ERŞAN, Akademik ve İdari Personelimiz ile öğrencilerimiz katıldılar.

Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Dr. Öğretim Üyesi Şule ERŞAN, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerimizin düzenlenen konferansla geleceğe dönük faydalı bilgiler edineceklerini belirterek, Yazar Uzman Sayın Ayşe TURLA’ya katılımları için teşekkür etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Çocuk Gelişimi Uzmanı Yazar Sayın Ayşe TURLA, okul öncesi eğitimde hikâye kitaplarının titizlikle belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, öğrencilerimize önemli tavsiyelerde bulundu.

Uzman Sayın Ayşe TURLA, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimle ilgili çıkan her kitabın alınmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Öncelikli olarak kitabın künyesine dikkat edin. Nerede basılmış, yazarı kimdir? Bunlar önemli konulardır. Çünkü basılı her kitap, doğru bilgi veren bir yayın değildir. Doğru kaynağı seçecek olanlar sizlersiniz. Her şeyden önce sizler, geleceği şekillendiren, merkezinde insan bulunan bir işi yapıyorsunuz. Dolayısıyla, okul öncesi sağlam bir eğitim alan çocuğun; ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite eğitim hayatı da sağlam bir şekilde yürür. Dolayısıyla siz öğretmenlerimizin göstereceği çaba, vereceği eğitim her şeyin temelidir” dedi.

Doğru bir yayında nelerin bulunması gerektiğini en ince detaylarıyla paylaşan Uzman Sayın Ayşe TURLA, “Her yayının doğru hikâyesi olmayabilir. Siz, oradaki resimleri yeni hikâyeler kurgulayarak, çocuğun anlayabileceği bir dille anlatabilirsiniz. Mümkün olduğunca karmaşık, zor konulardan uzak durun. Basit, kolay öğrenebileceği bir metot uygulayın” dedi.

Konferansın ardından Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Dr. Öğretim Üyesi Şule ERŞAN ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcımız Sayın Dr. Öğretim Üyesi Vafa SAVAŞKAN, Çocuk Gelişimi Uzmanı Yazar Sayın Ayşe TURLA’ya hediye takdim etti.