• Post category:Haberler

2023-2024 Akademik Yılında Üniversitemizden başarıyla mezun olan binlerce öğrenci ve 3. Yaş Üniversitesinin kıdemli gençleri kep atma heyecanını birlikte yaşadı.

Kuzey Kampüsü Spor Kompleksinde düzenlenen törene; Vali Dr. Mustafa Özarslan, Belediye Başkanı Metin Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Hatipoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Rektör Yardımcılarımız, Kurum ve Daire Amirleri, Akademik-İdari Personelimiz, aileler, 3. Yaş Ünivesitesinin kıdemli gençleri ve mezunlarımız katıldı.

Mezuniyet programı, geçit töreni ile başladı. Kortejde öğrencilerimiz protokolü ve velileri selamlarken, katılımcılar da alkışlarıyla mezuniyet sevinci yaşayan öğrencilerimize eşlik etti.

Programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Şakir Taşdemir “Sinop Üniversitesi Merkez Birimlerimizde 1803, İlçelerimizde 1459, toplamda 3262 mezun etmenin gururunu yaşıyoruz. Mezuniyet törenimize teşrif ettiğiniz için şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle uzun eğitim serüveninde elde ettiğiniz birikimi pratikle, gayretle, çalışkanlıkla hayata geçireceğiniz yeni bir sürece ilk adımı atıyorsunuz. Eminim ki her biriniz, çalışma hayatında dürüst, ahlaklı, kendine güvenen gençler olarak bu ülke için değerli hizmetlerde bulunacaksınız. Bu eserin asıl sahibi üniversitemiz değerli akademik ve idari personeline şükranlarımı sunuyorum. Özellikle 3. Yaş tazelenme üniversitemizin değerli büyüklerini kıdemli gençlerimizi kutluyorum, tebrik ediyorum. Mezun olan öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun.” dedi.

Rektörümüz, konuşmasının devamında 2024-2025 eğitim öğretim yılında ilk defa öğrenci alacak yeni bölüm ve programları müjdeleyerek; “7’si lisansüstü olmak üzere, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği bölümlerimizle birlikte arkeoloji ve çocuk gelişimi bölümleri bu yıl öğrenci alacak. Yaşlı Bakım ve Moda Tasarımı programlarını da açıyoruz. Sinop Üniversitesi’ni şehrine ve ülkesine değer katan, saygın bir üniversite olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için tüm personelimizle seferber olduk.” dedi.

Vali Dr. Mustafa Özarslan “Bu anlamlı törende, sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Bugün; yıllar süren emek, sabır ve azmin sonucunda elde ettiğiniz başarıları sizlerle paylaşmaktan büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Başarınızdan dolayı sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrası Eğitim Fakültesi Mezunları “Öğretmenlik Andını”, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunları “Meslek Andını”, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Mezunları “Hemşirelik Andını” ve Sosyal Hizmet Bölümü Mezunları “Sosyal Hizmet Andını” okudu.

Ardından Lisans Birincisi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğrencisi Fahriye Gündoğdu konuşma gerçekleştirerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Programın devamında 2023-2024 akademik yıllında dereceye giren öğrencilerimize ve 3. Yaş Üniversitesinin kıdemli gençlerine başarı belgeleri protokol üyelerimiz tarafından takdim edildi. Ödül takdimi sonrası Lisans birincisi Fahriye Gündoğdu ve Önlisans birincisi Ömer Faruk Ercan mezuniyet kütüğüne dönem birincisi plakasını çaktı.

Tören sonunda öğrencilerimiz, hep birlikte keplerini fırlatarak, mezun olmanın coşkusunu doyasıya yaşadı.