Sinop Üniversitesi Senatosu, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik Üniversitemiz genelinde alınan tedbirler görüşüldü.

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ın yanı sıra, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL, Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK ve Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Genel Sekreterimiz Sayın Mehmet ATLI, Fakülte Dekanlarımız, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz ile Senato Üyelerimiz katıldılar.

Gerçekleştirilen toplantıda Üniversitemizdeki Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler gözden geçirildi. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği tamimler çerçevesinde uygulanacak yeni tedbirler de ele alındı.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, dünyada ve ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla Üniversitemizde oluşturulan Covid-19 Komisyonunun çalışmalarına ilişkin Senato Üyelerimize bilgiler verdi.

“Tedbirlerimizi Hızlı Bir Şekilde Aldık”

Koruma önlemleri çerçevesinde tedbir çalışmalarının artarak devam edeceğini belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Ortaya çıkan bu salgınla Üniversitemizin etkin ve dinamik olarak mücadele etmesi amacıyla oluşturulan COVİD-19 Komisyonumuz, gereken çalışmaları titizlikle yürütüyor. Sinop Üniversitesi olarak öncelikle Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamaları dikkatlice takip ediyoruz ve Bakanlığımızın ön gördüğü doğrultuda gerekli tedbirlerimizi de hızlı bir şekilde aldık. Ayrıca Sağlık Bakanlığımız ve Yükseköğretim Kurulumuzun öneri ve uyarıları doğrultusunda Üniversitemizde görev yapan tüm akademik ve idari personelimiz ile birlikte öğrencilerimize korona virüse karşı ne tür tedbirleri almaları konusunda ilk günden itibaren gerekli duyurularımızı da hızlı bir şekilde yaptık” dedi.

“Uzaktan Eğitim Sistemine Geçmek İçin Çalışma Başlattık”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Üniversitemizde “Dijital Uzaktan Eğitime” ilişkin çalışma başlatıldığını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Eğitim-öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve bu sürecin öğrencilerimiz açısından en az kayıpla aşılması için, Sinop Üniversitesi olarak gelecek haftadan itibaren “Dijital Uzaktan Eğitim” sistemine geçmek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Hedefimiz 23 Mart itibariyle dijital uzaktan eğitim sürecini Üniversitemizde başlatmak. Tüm akademik ve teknik personelimizden de bu yönde hazırlık yapmaları ve kendilerine verilecek görevleri hassasiyetle yerine getirmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Paniğe Kapılmayacağız Ancak Tedbirli Olacağız

Üniversitemizde mesaisine devam eden personelimizin de dikkatli olması gerektiğini hatırlatan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Tüm personelimizin bu süreçte alınan tedbirlere uyma konusunda hassasiyet göstermesini, mümkün olduğunca çok yakın bir mesafede bir arada bulunmamasını ve kişisel hijyen kurallarına uymalarını, ayrıca yurt dışından gelen öğrenci ve personelimizin de 14 günlük gözetim süresine dikkat etmesini istiyoruz. Bu süreçte paniğe kapılmayacağız ancak tedbirli olacağız” ifadelerini kullandı.