Üniversitemiz Bünyesinde kurulan Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sinop’a ait katma değeri yüksek kestane balının geliştirilmesi ve markalaşması için çalışma başlattı.

Karadeniz Bölgesindeki iller arasında önemli bir bölümünün Sinop’tan tedarik edildiği kestane balının markalaşması, üreticilerin desteklenmesi ve yetiştiricilik çalışmalarının doğru şekilde planlanması için Üniversitemiz tarafından başlatılan çalışmada ilk adım atıldı.

Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ’nin başkanlığında düzenlenen toplantıya; Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Doç. Dr. Hülya ÖZLER ile akademisyenlerimiz ve bal üreticileri katıldılar.

Toplantıda Kestane balının ekonomik ve marka değeri açısından projelendirilmesi amacıyla Üniversitemizin yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları anlatılarak üreticinin görüş ve önerileri dinlendi.

Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Doç. Dr. Hülya ÖZLER ve Akademisyenlerimiz daha sonra Erfelek İlçesini ziyaret ederek kestane balının üretildiği alanda incelemelerde bulunarak üreticilerden bilgiler aldılar.

Çalışma kapsamında önemli bir bölümü Ayancık ve Erfelek’te üretilen Kestane Balının kalitesinin raporlarla tescillenmesi, Sinop’un kestane balı üretiminde Türkiye’de ön plana çıkarılması ve kestane balının patent altına alınması hedefleniyor.