Üniversitemiz, SÜBİTAM yerleşkesinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazandı.

2019 yılı şubat ayı itibarı ile “Sıfır Atık Projesine” dâhil olarak tüm birimlerinde çevre ve atık yönetimi seferberliği başlatan Üniversitemiz, son olarak Tehlikeli Atık Depolama Alanı oluşturduğu SÜBİTAM yerleşkesinde “Sıfır Atık Belgesi” aldı.

Yaşanılabilir çevre ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda öğrencilerimiz ve personelimiz açısından gerekli farkındalığın oluşmasını amaçlayan Üniversitemiz, tüm birimlerinde Sıfır Atık sistemini etkin bir şekilde uygulamaya devam ediyor.

Birim ve yerleşkelerin tamamına katı atık biriktirme kutuları yerleştiren Üniversitemiz, ayrıca atıkların lisanslı tesislere gönderilinceye kadar biriktirileceği 10 adet de geçici atık depolama alanı oluşturdu.

Üniversitemiz Sıfır Atık Projesi kapsamında son olarak SÜBİTAM yerleşkesinde toner, kartuş, floresan ve laboratuvar kimyasalları gibi zararlı atıkların biriktirileceği Tehlikeli Atık Depolama Alanı oluşturdu.

Yapımında Üniversitemizdeki hurdaya ayrılan demir malzemelerin kullanıldığı Tehlikeli Atık Depolama Alanı sayesinde, tehlikeli maddeler yoluyla çevreye verilen zararın en aza indirilmesi amaçlanıyor.

SÜBİTAM Yerleşkesi Sıfır Atık Belgesi Almaya Hak Kazandı

Tüm yerleşkelerinde “Sıfır Atık Belgesi” alma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz, yürüttüğü disiplinli çalışmanın karşılığını alarak SÜBİTAM yerleşkesi için Temel Seviyede Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

Sıfır Atık Belgesinin, Üniversitemizin bu yönde yürüttüğü çalışmaların ilk meyvesi olduğunu belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında yürütülen başarılı çalışmaların artarak devam etmesini temenni etti.

Üniversitemizde Sıfır atık yönetimini daha da ileri taşıyacaklarını ifade eden Rektörümüz, “Sürece sağladıkları katkılardan dolayı ilgili Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ’ye, Sıfır Atık, Yeşil Kampüs ve Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ve Komisyon Üyeleri Sayın Dr. Öğr. Üyesi Oylum GÖKKURT BAKİ’ye, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Yağmur SAĞLAM’a, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Ayşenur USLU’ya, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Melek ERSOY KARAÇUHA’ya, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Eylem AYDEMİR ÇİL’e, Sayın Dr. Dilek GÜMÜŞ’e, ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanımız Sayın Kayhan KOYUNCU’ya teşekkür ediyorum” dedi.