Üniversitemiz ev sahipliğinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile işbirliği içinde düzenlenen “2. Uluslararası Karadeniz Dil ve Dil Eğitimi” Konferansı; “Dil Öğretiminde Yeni Ufuklar” teması ve yerli – yabancı konukların katılımıyla başladı.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen konferansa; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL, OMÜ Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Rıfat GÜNDAY, davetli konuşmacı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Sayın Prof. Dr. Dinçay KÖKSAL, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Sayın Prof. Dr. Gölge SEFEROĞLU, Gazi Üniversitesi’nden Sayın Prof. Dr. Paşa Tevfik CEPHE ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Konferans Saygı duruşu ve istiklal Marşımızın okunmasının ardından, Üniversitemiz tanıtım filminin gösterilmesiyle başladı.

Açılış konuşmalarını yapan Konferans Düzenleme Kurulu Başkanları OMÜ Öğretim Üyeleri Sayın Dr. Öğr. Üyesi İsmail YAMAN ve Sayın Dr. Öğr. Üyesi Emrah EKMEKÇİ konferansın amacını, “dil eğitimi alanında ortaya çıkan yeni ufuklar çerçevesinde genelde dil, özelde ise dil eğitimi alanıyla ilgilenen tüm dünyadan ve her seviyeden akademisyen, öğretmen, lisansüstü öğrencileri ve araştırmacıları uluslararası bir akademik etkinlikte bir araya getirmek” olarak ifade ettiler. YAMAN ve EKMEKÇİ, birincisi geçen yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde gerçekleşen konferans serisinin ikincisini Sinop Üniversitesi çatısı altında düzenlemekten mutluluk duyduklarını söylediler.

Ardından söz alan OMÜ Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Rıfat GÜNDAY, konferansta emeği geçen ve sunumlarıyla organize ettikleri bu etkinliği zenginleştiren akademisyenlere şükranlarını sundu.

Son olarak konuşan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL da “2. Uluslararası Karadeniz Dil ve Dil Eğitimi” Konferansına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, programa gelen tüm katılıcılara teşekkür etti.

160 yerli ve yabancı bilim insanının katıldığı, yaklaşık 150 bildirinin sunulacağı “2. Uluslararası Karadeniz Dil ve Dil Eğitimi” Konferansı ile katılımcılara güzel bir bilgi ve fikir alışverişi olanağı sunulması hedeflenmekte.