Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Aile Kurumunun Bekasına Yönelik Çağdaş Fırsatlar/Tehditler” temasıyla düzenlenen Uluslararası Aile Sempozyumu tamamlandı.

15-17 Ekim 2020 tarihleri arasında Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu binasında yapılan Sempozyumda, aile kurumunun bekasına yönelik günümüz dünyasında ortaya çıkan fırsatlar ve tehditler, uluslararası boyutta mercek altına alındı.

95 bilim insanı ve araştırmacının katıldığı sempozyumda, ailenin bütünlüğünü korumaya ve devamlılığını sağlamaya yönelik önerilerin yer aldığı 64 bildiri sunuldu.

Hibrit modelle yapılan sempozyumda, bildirilerin 28 tanesi yüz yüze sunulurken diğer tüm oturumlar online olarak gerçekleştirildi.

Salonların tamamında katılımcılar maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yerlerini aldılar.

Türkiye ile birlikte Bulgaristan, Cezayir, Filistin ve Sudan’dan da bilim insanlarının katkı sağladığı sempozyumda, günümüzdeki teknolojik, ekonomik ve kültürel gelişmelerin aile kurumuna etkileri tartışıldı.

Sempozyumda sunulan bildiriler, 2020 yılı sonuna kadar kitaplaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak.

Rektörümüzden Teşekkür

Pandemi sürecine rağmen bilim şöleni denilebilecek bir etkinliğe imza atıldığını ifade eden Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, sempozyumu koordine eden ve yaklaşık bir yıldır emek harcayan Sempozyum Düzenleme Kuruluna, Bilim Kuruluna, Hakem Heyetine, Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetimine ve Sempozyuma bildirileriyle katkı sağlayan katılımcılara teşekkür etti.

Rektörümüz ayrıca sempozyumun sponsorluğunu üstlenen KAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih KARA’ya da şükranlarını sundu.

Sempozyumun sağlıklı bir şekilde icra edilebilmesi için gerekli teknik desteği sağlayan üniversitemiz personeline de teşekkürlerini ileten Rektörümüz, Uluslararası Aile Sempozyumunun hayırlı olmasını diledi.

Uluslararası Aile Sempozyumu, Şehir Gezisiyle Sona Erdi

Oturumları tamamlanan sempozyumun ardından, katılımcılara yönelik 17 Ekim Cumartesi günü gezi programı düzenlendi. Şehir gezisine katılan misafirler, Sinop’un tarihi ve doğal güzelliklerini yakından görme imkânı buldular.