Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sinop’a gelen Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Sayın İşankuli AMANLIYEV, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ı ziyaret etti.

Ziyarete Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 3. Katibi Sayın Merdan MAMMEDOV eşlik etti.

Nazik ziyaretinden dolayı Büyükelçi Sayın İşankuli AMANLIYEV’e teşekkür eden Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Üniversitemizde devam eden çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

Üniversitemizde ‘farklılıklarımız zenginliğimizdir’ diyerek uluslararası öğrenci sayısını her sene artırdıklarının altını çizen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Şuan 58 Türkmenistanlı öğrencimizle birlikte 270’e yakın uluslararası öğrencimiz Üniversitemizde eğitim görüyor. Bu yıl yapılacak uluslararası öğrenci kabulü neticesinde bu sayının daha da artacağına inanıyorum. Uluslararasılaşma hedefimizle kapılarımızı tüm dünyadan öğrencilerimize açıyoruz. Onları yabancı değil, ülkelerinin ve ailelerinin birer emaneti olarak görüyoruz. En büyük temennimiz yabancı uyruklu öğrencilerimizin eğitimlerini Sinop Üniversitesinde en iyi şekilde tamamlayarak memleketlerine dönüp, ülkelerine ve insanlığa en iyi şekilde faydalı olmalarıdır” dedi.

Büyükelçi Sayın İşankuli AMANLIYEV ise Üniversitemizdeki ‘Öğrenci Odaklı’ yaklaşımdan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek tüm öğrencilerle birlikte Türkmenistanlı öğrencilere gösterdikleri yakın ilgi dolayısıyla Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’a teşekkür etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen görüşme hediye takdimi ile sona erdi.

Görüşme sonunda Büyükelçi Sayın İşankuli AMANLIYEV ile birlikte Üniversitemiz Kampüsünün minyatürünü inceleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, kampüs alanımızda gelinen son aşamayla ilgili bilgiler verdi.

Büyükelçi Sayın İşankuli AMANLIYEV, Rektörlük makamında gerçekleşen ziyaretin ardından Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Yerleşkesinde Türkmenistanlı öğrencilerle bir araya geldi.