Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Programı öğrencilerimiz, Başaran gemi yetkilisi ve eğitmeni Sayın Emre ALTINTOP koordinesinde, deniz yüzeyindeki tehlikeli atığın yayılmasını engellemek amacıyla tatbikat gerçekleştirdiler.

Siport Sinop Liman İşletmesi A.Ş liman tesisinde Başaran gemi yetkilisi ve eğitmeni Sayın Emre ALTINTOP koordinesinde, Su Altı Teknolojisi Programı 1 ve 2. Sınıf öğrencilerimiz, 5312 sayılı “Deniz Çevresinde Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun” kapsamında her altı ayda bir yapılması gereken eğitime katıldılar.

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Programı öğretim elemanlarımız Sayın Dr. Öğr. Üyesi Dilek ŞAHİN, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Zafer KARSLI, Öğr. Gör. Ömer Salih ASLAN ve Su Ürünleri Programı öğretim elemanı Sayın Öğr. Gör. Bora EYÜBOĞLU gözetiminde, öğrencilerimiz, senaryo gereği deniz yüzeyindeki tehlikeli atığın yayılmasını engellemek maksadıyla çit tipi bariyeri deniz yüzeyine yaydılar.

2 saat süren tatbikatta öğrencilerimiz, başarılı ve planlandığı şekilde 300 metrelik kirliliğin olduğu alana emici ped ve sosisleri bırakarak, senaryo gereği tehlikeli atığın yayılmasına engel oldular.

Siport Sinop Liman İşletmesi A.Ş içerisinde gerçekleştirilen tatbikatı, Sinop Liman Başkanı Sayın Kazım ALPAY ve Siport Liman İşletme Müdürü Sayın Özgür OKAN izlediler.

Başaran gemi yetkilisi ve eğitmeni Sayın Emre ALTINTOP tarafından, tatbikata katılan Su Altı Teknolojisi Programı 1 ve 2. Sınıf öğrencilerimize eğitimler sonunda sertifikaları takdim edilecektir.