• Post category:Haberler

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop’ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla ile bir araya geldi.

Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen programa Rektörümüz Taşdemir’in yanı sıra; Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz ve Prof. Dr. Rıza Bayrak, Genel Sekreterimiz Şenol Metin, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cengiz Demirel, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Adem Orakçı, yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir ilk olarak gelecekte açılması planlanan fakülte, meslek yüksekokulu, bölüm ve programlar hakkında bilgiler verdi. Özellikle mühendislik alanına büyük önem verdiklerini belirten Rektörümüz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin yeni binasının yükselmekte olduğunu ve Mimarlık Bölümü ile Elektrik Elektronik Mühendisliğinin öğrenci alması için çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Ayrıca Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Çocuk Gelişimi Bölümü, Arkeoloji Bölümü, Moda Tasarım ve Yaşlı Bakım Programlarına öğrenci alımlarının olacağını ifade etti. Bunlarla birlikte yeni açılan lisansüstü programlarından Arkeoloji Tezli Yüksek Lisans, Fen Bilgisi Doktora, Nükleer Enerji Mühendisliği Doktora, Fizik Tezli Yüksek Lisans, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli Yüksek Lisans, Turizm İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans, Spor Yöneticiliği Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına da öğrenci alımı yapılacağını söyledi.

İlimiz Sağlık Alanına Önemli Katkı

Ülkemizin en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip şehrinde bulunan üniversitemiz, insana duyarlı bir yaklaşım sergileyerek Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Programı’na bu yıl öğrenci almaya başlıyor. Bu program ile yaşlı bakımı alanında nitelikli profesyoneller yetiştirilmesi hedefleniyor.

Diş Hekimliği Fakültesi için Çalışmalar Sürüyor

Rektörümüz, Diş Hekimliği Fakültesi kurulumu için çalışmaların sürdüğünü de belirtti. Bu fakültenin açılmasıyla birlikte, üniversitemiz sağlık alanındaki eğitim kapasitesini ve hizmet yelpazesini genişletecek.

Tematik Yüksekokul Çalışmaları

Erfelek Meslek Yüksekokulu’nun tematik bir yüksekokul olarak planlanması üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu yüksekokul açıldığında belirli bir temaya odaklanarak öğrencilerin belirli alanlarda uzmanlaşmasını sağlayacak.

Rektörümüz 10 Ayı Değerlendirdi

Rektörümüz konuşmasının devamında göreve atandığı 10 aylık süreçte yapılan çalışmaları değerlendirirken, üniversitemizin gelecek hedeflerini de anlattı. Bilimde, sanatta ve sporda şehri ile iç içe olan bir üniversite olmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, bilim üreten ve ürettiğini transfer eden paylaşımcı bir üniversite olmanın önemine değindi.

Bilimsel Etkinlikler ve Paylaşımlar

10 ay içerisinde çok sayıda Sempozyum ve çalıştaylar düzenleyerek ilimizin önemli gündem maddelerini kamuoyunun bilgisine sunduklarını belirten Rektörümüz Taşdemir, ülkemizin önde gelen bilim insanlarını üniversitemizde ağırladıklarını ve bu sayede bilimsel paylaşımları artırdıklarını söyledi. Bu etkinliklerin üniversitemizin bilimsel katkısını ve kamuoyuyla olan etkileşimini güçlendirdiğini ifade etti.

Organize sanayi bölgesine Meslek Yüksekokulu kurulmalı

Toplantıda Rektörümüz, önemli bir düşüncesini de basın mensuplarıyla paylaştı. Rektör Taşdemir, organize sanayi bölgesine Meslek Yüksekokulu kurulması için hazır olduğunu belirtti.

Rektörümüz, sanayi bölgesinin içerisinde bir Meslek Yüksekokulu kurmanın hem sanayi hem de eğitim alanında büyük bir sinerji yaratacağını ifade etti. Bu projenin, öğrencilerin mesleki eğitimlerini doğrudan sanayi ile iç içe almalarını sağlayarak, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına daha uygun bir şekilde yetişmelerine katkı sunacağını belirtti.

Toplantı basın mensuplarının yönelttiği soruların yanıtlanmasının arsından sona erdi.