• Post category:Haberler

Üniversitemiz koordinesinde, Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Sinop Belediyesinin katkılarıyla oluşturulan ferman, berat, plan, kroki ve resim gibi materyallerden oluşan 31 eserin yer aldığı “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Sinop” sergisi açıldı. 

Sabahattin Ali Kültür Merkezinde düzenlenen açılış programına; Belediye Başkanı Barış Ayhan, Başsavcı Mesut Pektaş, Rektörümüz Prof. Dr. Şakir Taşdemir, kurum amirleri, akademik-idari personelimiz, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Şakir Taşdemir, “Devlet erkanı tarafından kaleme alınan emir ve talimatların içeriğini oluşturan arşiv belgeleri, devlet ve toplum hafızasını barındıran, günümüze ışık tutan, tarihimizdeki önemli gelişmeler hakkında bize bilgi veren önemli unsurların başında gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı envanterinde bulunan, Sinop ilimiz ile ilgili Osmanlı dönemine ait ferman, berat, plan, kroki ve resim gibi materyallerin tespiti ve edinimi konusunda girişimde bulunulmuş ve 31 adet her biri diğerinden kıymetli arşiv malzemeleri bir araya getirilerek siz değerli Sinop halkının ve misafirlerimizin beğenilerine sunulan bu sergimiz hazırlanmıştır” dedi.

“Osmanlı Arşiv Belgelerinde Sinop” konulu sergi Protokol üyelerinin kurdele kesiminin ardından hep birlikte gezildi.

Sergi, 26 Kasım 2023 Pazar gününe kadar Sabahattin Ali Kültür Merkezinde ziyaret edilebilecek.