18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü vesilesi ile Gerze Kaymakamlığı tarafından düzenlenen anma programında, Gerze Meslek Yüksekokulu Kültürel Miras ve Turizm Programı Öğretim Görevlisi Sayın Levent PAYZIN tarafından “Çanakkale Zaferi” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşiye öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale Savaşlarında kahramanca mücadele ederek vatan toprağını düşmana çiğnetmeyen Atalarımıza, saygı ve rahmet dileyerek başlayan Sayın PAYZIN, devamında ise kısa anekdotlar halinde 1. Dünya Savaşı’na sebep olan faktörleri ve Osmanlı Devleti’nin İttifak Devletleri arasında yer alarak savaşa girme nedenlerinden bahsetti.

Sayın PAYZIN sözlerini “Çanakkale Savaşlarında 300 yıldır savaş kaybetmemiş İngiliz İmparatorluğu’na ilk kez kaybetmenin ne demek olduğunu Kahraman Türk Askerleri göstermiştir. Diğer taraftan 19. yüzyılın ortalarından itibaren sürekli toprak kayıpları yaşayan Osmanlı Devleti’nin “Çanakkale Geçilmez” sözlerini destansı bir mücadele ile tarih sayfalarına yazdırması, Anadolu ve Balkanlarda yaşayan Türklere önemli bir moral olmuştur. En önemlisi de Çanakkale Zaferi I. Dünya Savaşının süresini uzatarak, o dönemki pek çok siyasi olayın gelişmesine ve birkaç yıl sonra Türk’ün Kurtuluş Mücadelesi ile yeni bir devlet kurabilmesine vesile olmuştur” diyerek sürdürdü.

Devamında ise , “Çanakkale Savaşında Yarbay rütbesinde olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, düşmanın çıkarma yapabileceği bölgeyi doğruya yakın bir şekilde tahmin ederek bölgeye intikal etmesi ve çıkarma anında cephanesi bittiği için geriye çekilen Türk askerlerine, “Cephaneniz bitti ise süngünüz var. Süngü tak, yere yat!” emri vermesi, çıkarma yapan askerin pusuya düştüğünü zannederek duraklamasını sağlamıştır. Böylelikle takviye birliklerin gelmesi de savaşın seyrini değiştiren olaylardan biri olmuştur” dedi.

Sayın Payzın; “Çanakkale olmasaydı, Rus Çarlığı gerekli yardımı alacağı için yıkılmayı bir kenara bırakırsak daha da güçlenebilirdi. Çanakkale’nin geçilmemesi ile zaten 1916’ya kadar Artvin’den Ordu’ya kadar kıyı şeridini ve Doğu Anadolu Bölgesi ile hatta Sivas’a kadar olan kesimi kontrolü altına almış Rus Çarlığı’nın yıkılışı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da Samsun’da, Amasya’da, Sivas’ta ve Erzurum’da Milli Mücadele’nin temellerini daha rahat bir şekilde atabilmesine yardımcı olmuştur.

Ek olarak Milli Mücadele’de büyük bir savaştan yorgun çıkan İngiliz, Fransız ve diğer düşman devletlerin Türk Askerinin karşısına direk kendi güçleri ile değil piyonlar ile çıkmasını sağlamıştır. Özetle, Gelibolu Yarımadasındaki bu tarihi zafer 106. Yıl sonra bugün ve gelecekte de bu topraklarda bağımsız bir şekilde yaşayabilmemizi sağlayan en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur” diyerek konuşmasını bitirdi.

Programın sonunda ise katılımcılardan günün anlam ve önemine ilişkin görüşleri alınarak program sonlandırılmıştır.