Üniversitemiz Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “Dünü, Bugünü ve Yarınıyla ÇİN” konulu çevrimiçi panel düzenlendi.

Sayın Dr. Öğr. Üyesi Habib AYDIN’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN konuşmacı olarak katıldı.

Sayın Dr. Öğr. Üyesi Habib AYDIN, Amerikan liberalizminden Çin komünizmine doğru giden bir sürecin var olup olmadığı, insan-madde ilişkisinin tekrardan tanımlanma ihtiyacını, bireysel yaşamdan kollektif üretime doğru bir anlayışın gelişmesi ile Mcdonalds-Burger King yemek kültürünün Suşi Bar- Pekin Ördeği ile yer değiştirme ihtimalleri üzerinden Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN’a bazı sorular yöneltti.

Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN, Çin ekonomisinin son 20 yılda Dünya ekonomisindeki payının 4.5 oranında büyüyerek, 2000 yılında ölçülen oranın yüzde 4, 2020 yılında ise yüzde 18’e yükseldiğini açıkladı.

Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN, Çin’in her ne kadar komünist bir sisteme sahip olsa da küreselleşmeyi savunduğunu ifade ederek ilerleyen yıllarda Amerika-Çin ticaret savaşının daha da ileri bir aşamaya geçebileceğini belirtti.

İslamafobi ile Huntington’ın tezi arasındaki ilişkinin var olduğunu kaydeden Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN, Avrupa’da yaşayan 30 milyon Müslümanın bir arada yaşama formülleri aradığını söyleyerek ulusal ölçekte de göçmen algısının negatif yönüne dikkat çekti.

Doğu-Batı arasında Türkiye’de Demokrasi başlığında; demokrasinin, güvenlik ve ekonomi politikalarının arkasında kaldığını ifade eden Sayın Prof. Dr. Fuat KEYMAN, Türkiye ve İran’ın ortak özelliklerine dikkat çekti. Sömürge geçmişlerinin olmaması, kilit öneme sahip olmaları ve imparatorluk sonrası ulus devlet yapılarının ortak yönleri olduğunu belirtti.

Gerçekleştirilen yayını izlemek için tıklayınız