• Post category:Haberler

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1928 tarihinde Sinop’a gelişinin Yıldönümü, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Düzenlenen törenlere Üniversitemiz adına Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz katıldı.

Etkinlikler kapsamında ilk tören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a ayak bastığı İskele Meydanı’nda yapıldı. Halk oyunları gösterisi ile başlayan törende Atatürk’ün kente gelişini simgeleyen tekneyle denizden kıyıya getirilen Türk bayrağı, öğrenciler tarafından Vali Dr. Mustafa Özarslan’a teslim edildi.

Daha sonra törene katılan protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar kortej eşliğinde Atatürk’ün kente geldiğinde yürüdüğü yoldan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Vali Dr. Mustafa Özarslan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve bugün Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzaladı.

Etkinlikler Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu bahçesinde düzenlenen programla devam etti. Programda Atatürk’ün Sinop’a gelişi ve yapmış olduğu harf inkılabı temsili olarak sahnelendi.

15 Eylül 1928 yılında Sinop Gazetesi’nde Atatürk’ün Sinop’a gelişini konu alan makale, günün anlam ve önemini belirten şiirler ve türkülerin okunmasının akabinde 95. Yıldönümü kutlama programı sona erdi.