• Post category:Haberler

15 Eylül 1928 tarihinde Harf İnkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 94. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlanırken, törenlere Üniversitemiz adına Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN katıldı.

İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen törende halk oyunları gösterisi sunuldu. Ardından Atatürk’ün kente gelişini simgeleyen tekneyle denizden kıyıya getirilen Türk bayrağı, öğrenciler tarafından Vali Sayın Erol KARAÖMEROĞLU’na teslim edildi.

Daha sonra törene katılan Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Sinop Milletvekilimiz Sayın Barış KARADENİZ, Sinop Belediye Başkanımız Sayın Barış AYHAN, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mesut PEKTAŞ, Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ve protokol üyeleri kortej eşliğinde Atatürk’ün kente geldiğinde yürüdüğü yoldan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Vali Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve bugün Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzaladı.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu bahçesinde düzenlenen programda, Atatürk’ün Sinop’a gelişi ve yapmış olduğu harf inkılabı temsili olarak sahnelendi.

Ardından Sinop Kent Konseyinin düzenlemiş olduğu etkinliğe katılan protokol üyeleri kumaş üzerine el baskısı yaparak Atatürk portresi oluşturdu. Portreye Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN da el baskısı yaptı.

Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ve protokol üyeleri son olarak Dr. Rıza Nur Halk Kütüphanesinde düzenlenen “Atatürk Kitapları Sergisi”ne katılarak, sergiyi gezdi.