Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 92. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Törene Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU’nun yanı sıra, Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım MAVİŞ, Sinop Belediye Başkanı Sayın Barış AYHAN, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti başkanları ve vatandaşlar katıldılar.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilk ayak bastığı Liman İçi mevkisinde gerçekleştirilen program, protokolün Atatürk’ün Sinop’a gelişini temsilen bayraklarla süslenen tekneyi karşılaması ile başladı.

92 yıl önce Atatürk’ün Sinop’a gelişinde çekilen fotoğrafı ve Türk bayrağını taşıyan öğrenciler tekneden inerek protokolü selamladılar. Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU da öğrencilerin verdiği Türk Bayrağını öperek teslim aldı.

Ardından kortej halinde Sinop Valiliği önüne geçilerek çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm aziz şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Program, Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU’nun Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve günümüzde Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzalamasıyla son buldu.