SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Sinop’ta Sanayinin Tecrübesi, Üniversitemizin Bilimsel Gücüyle Buluşuyor 

Üniversitemiz ev sahipliğinde, Sinop ilimizin teknolojik ve ekonomik gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Kamu-Üniversite ve Sanayi Buluşma Toplantısı” düzenlendi.
 

Üniversitemiz Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde düzenlenen buluşmaya; Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Sayın Prof. Dr. Serap USTAOĞLU TIRIL, Fakülte Dekanlarımız, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz, kurum amirleri ile ilimizde faaliyet yürüten sanayiciler ve işadamları katıldı.
Programın açılışında konuşan Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Ülkemizin ekonomik gelişiminde Kamu, Sanayi ve Üniversite işbirliğinin büyük önem arz ettiğini belirterek, “Bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmek için üniversitelere ve sanayiye önemli görevler düşmektedir. Bu anlamda üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesinde Kamu-Üniversite ve Sanayi işbirliği büyük önem arz etmektedir. Bu işbirliği ve birliktelikle bizlere güç kazandıracak fikirlerin yakalanması ve Ülkemizin büyük hedefleriyle örtüşen Ar-Ge çalışmalarının yapılması, gelecekte söz sahibi olabilmek için elzemdir. İşte bu noktada bilgiyi teknolojiye çevirebilmek, ülkemizi bilgiyi kullanmaktan öte, bilgiyi üreten bir seviyeye ulaştırmak, üniversitelerin olduğu kadar, sanayicilerimizin de desteğiyle mümkünüdür. ” ifadelerini kullandı. 

“Akademik Personel Uzmanlık Alanları Kataloğu”nu Sanayicilerimizin Hizmetine Sunuyoruz
 

Sinop Üniversitesinin sanayi ile işbirliğini geliştirmek için kararlı ve büyük adımlar attığına dikkat çeken Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Bu bağlamda iş birliğini oluşturan paydaşlardan KOSGEB’in, Üniversitemiz ile olan ilişkilerini yürütmek ve Üniversitemizdeki öğrencilerin girişimcilik kültürüyle mezun olmalarını sağlamak için, KOSGEB-TEKMER Koordinasyon birimini kurmuş, kurumların ve sanayide yer alan paydaşların koordinasyonunun sağlanması için de Teknoloji Transfer Ofisini hayata geçirmiştir. Bugün ise attığımız kararlı adımlara bir yenisini daha ekleyerek, sanayicilerimizin akademik danışmanlık ve proje yöneticiliği gibi ihtiyaçlarını karşılamak, aynı zamanda projelendirme potansiyeline sahip fikirlerin gerçekleşmesine olanak tanımak için, Kamu-Üniversite-Sanayi Iş birliği (KÜSİ) kapsamındaki 207 akademisyenimizin uzmanlık alanlarının yer aldığı ve kendileriyle doğrudan iletişim imkânı sağlayacak olan Sinop Üniversitesi Kamu-Üniversite-Sanayi Iş birliği (KÜSİ) “Akademik Personel Uzmanlık Alanları Kataloğu”nu bütün paydaşlarımıza sunmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Sizlere dağıtılan bu katalog aracılığıyla; sektörünüzde ihtiyaç duyduğunuz AR-GE ve proje yürütme çalışmalarında, alanında uzman akademisyenlerimizin sizlere rehberlik etmesi amaçlanmakta, yapacağınız üretimin inavasyonla buluşması ve sağlam temellere oturması hedeflenmektedir. Ülkemizin ekonomik olarak gelişmesi açısından son derece önemli bir yere sahip olan akademik bilgi ve birikimin sanayi ile buluşması, kamunun desteğiyle oluşan güçlü bir üniversite-sanayi iş birliğiyle mümkündür.” dedi 

Ardından konuşan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Şükrü ÇELİK de Sanayi ve Üniversite arasındaki işbirliğini güçlendirmek adına bu gibi etkinliklerin yapılmaya devam edeceğini belirterek, “En büyük amacımız Üniversitemizdeki akademik bilginin, sanayiye aktarılması noktasında paydaşlarımızla işbirliği sağlamaktır. Ümit ediyorum ki bu etkinlik ileriye dönük ortak çalışmalarımızın temelini oluşturur. “ dedi.
  

Programda son olarak konuşan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK ise Sinop ve Karadeniz bölgemizin en büyük araştırma laboratuvarlarından birisi olan SÜBİTAM hakkında sanayici ve işadamlarına bilgiler verdi. Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, SÜBİTAM’ın Sinop ve civar illerdeki sanayi kuruluşlarına üst düzey bilimsel katkı sağlamayı hedeflediğini ifade etti. Konuşmaların ardından etkinlik ikramla devam etti. 


 

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, kokteyl masalarını sırasıyla gezerek, buluşmaya katılan sanayici ve iş adamlarıyla sohbet etti.

Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016