SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Üniversitemiz Karadeniz'deki Batıkları Keşfediyor

Dünyada sayılı ülkelerce kullanılan ve 150 metreye kadar derin dalışların yapılabilmesine olanak sağlayan trimix dalış sistemi, Üniversitemiz aracılığıyla Karadeniz'deki batıkları keşfedecek.
 


 

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojileri Programı'nda görevli dalgıçlarca, 150 metreye kadar derin dalışların yapılabilmesine olanak sağlayan trimix dalış sistemi kullanılarak, Karadeniz'deki batıklar kolaylıkla bulunabilecek.

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojileri Programı'nda görevli, Trimix Dalış Uzmanı Sayın Ömer Salih ASLAN, dünyadaki sayılı ülkelerin kullandığı trimix dalış sisteminin, Karadeniz'deki batıkları keşfetmek üzere Üniversitemiz tarafından da kullanılmaya başlandığını belirtti.
  

Dalış Uzmanı Sayın Ömer Salih ASLAN, Sinop Üniversitesi olarak söz konusu sistemi kullanmaya başladıklarını ve bunun özellikle bilimsel anlamda yapılacak çalışmalara büyük katkı sunacağını belirterek "Biz üniversite olarak bu sistemi bünyemize kazandırmış durumdayız. Belki bunu Türkiye'de yapan ilk üniversiteyiz. Bizim açımızdan bilimsel çalışmaları yapmamızda büyük bir rahatlık." dedi. 
 


 

Şu an yeni batıkların belirlenmesi ve gün yüzüne çıkarılması amacıyla çalışma yürüttüklerini aktaran Dalış Uzmanı Sayın Ömer Salih ASLAN, "Derin dalışlarda insanlar artık balık değil batıkları görmek istiyorlar. Bu nedenle trimix dalışı dünyada artık yeni bir trend haline geldi. Eğer keşfedeceğimiz batıkların arkeolojik açıdan herhangi bir sıkıntısı yok ise yabancı trimix dalışçıları mutlaka bölgemize geleceklerdir. Özellikle yakın tarihimizde yaşanmış savaşlardan artakalan gemi ve uçak batıklarını gün yüzüne çıkardığımızda bu ülke turizmine önemli bir katma değer katacaktır. Zaten dalışa gelecek kişiler ekonomik anlamda belli seviyelerin üzerindeki insanlar. Bu da ülkemize turizm olarak iyi bir gelir kapısı olur." dedi
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016