SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Üniversitemiz Öğretim Üyesinden Patent Başarısı

Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü,  Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Sinop Üniversitesi Türk Patent Üniversite Projesi Yönlendirme Komitesi Temsilcisi Doç. Dr. Turgay KORKUT’ un içerisinde bulunduğu araştırma ekibi tarafından üretimi ve karakterizasyonu yapılan yeni bir süper alaşım, WIPO-World Intellectual Property Organization tarafından WO2017116367A1 numarası ile patent altına alındı.


 


 

Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen çalışma kapsamında Nikel, Krom, Demir, Renyum ve Tungsten içeren korozyona, radyasyona, yüksek ısı ve basınca dayanıklılık düzeyi yüksek olan yeni nesil alaşım numuneler üretildi.

Patent altına alınan ürün nükleer reaktör yapı malzemesi olarak kullanılabileceği gibi nükleer tıp - ışın tedavisi sektörü, uzay araçları tasarımı, nükleer savunma sistemleri, nükleer atık taşınımı, yüksek sıcaklık - basınç ve radyasyon (nötron ve gama) içeren daha birçok uygulamada kullanılabilecektir.

 

Rektörümüzden Teşekkür
 

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, yürüttüğü çalışmalardan dolayı Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Turgay KORKUT’a başarılar dileyerek, teşekkür belgesi takdim etti.
 

 Çalışmaya aşağıda yer alan linkten ulaşılabilir.

https://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=WO2017116367&recNum=1&maxRec=&office=&prevFilter=&sortOption=&queryString=&tab=PCT+Biblio

 
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016