SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Gerçekleştirildi

2017-2018 Akademik Yılı Açılış töreni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde, Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi.
  

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne Ülkemizdeki tüm Devlet ve Vakıf Üniversite Rektörlerinin yanı sıra; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Savaş BAŞTÜRK, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şükrü ÇELİK, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bekir YÜKTAŞIR, Üniversitemiz Öğrenci Konsey Başkanı Süleyman UĞUR ve öğrencilerimiz katıldılar.
  

Öğretmen Kalitemizin Yükseltilmesine Yönelik Çalışmalara İhtiyacımız Var


2017-2018 Akademik Yılı Açılış törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Yeni akademik yılın başarılı geçmesini temenni ederek şu ifadeleri kullandı:

“YÖK Başkanı ve üyelerini böyle güzel bir açılış tertip ettikleri için gönülden tebrik ediyorum. Bu etkinliğin artık her yıl tekrarlanarak devam edeceğine inanıyorum. YÖK'e iki yeni hedef açıklamak istiyorum. Bunlardan ilki öğretmen yetiştiren programlarının geliştirilmesi. Özellikle öğretmen kalitemizin yükseltilmesine yönelik çalışmalara da ihtiyacımız olduğu açıktır."
 


 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, "Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK işbirliği içinde bu hususun masaya yatırılması ve etkin bir eylem planı ortaya konması şarttır. Eğitim-öğretim meselesi öyle önemlidir ki Türkiye'yi dershaneler ve kolejlerde yetiştirdikleri kişiler üzerinden teslim almaya teşebbüs eden örgütlerin saldırılarına dahi bu ülkede maruz kaldık. 15 Temmuz, daha öncesinde 17-25 Aralık işte böyle bir organizasyonunun ürünüdür. Türkiye'nin en parlak beyinlerini eğitim ve öğretimin cazibesini kullanarak devşirip, zihinlerini kendi ülkesine ve milletine karşı kullanacak derecede iğdiş eden bir örgüte karşı en büyük mücadeleyi vereceğimiz yer yine aynı alandır." dedi.


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN konuşmasında ayrıca, Meslek Yüksekokullarının gerekirse yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.
  

YÖK Başkanımızdan Üniversiteye Giriş Sınavı Açıklaması
 

Törende konuşan YÖK Başkanımız Prof. Dr. M.A. Yekta SARAÇ ise, üniversiteye girişte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunarak, "Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz" dedi.
 


 

YÖK Başkanımız Prof. Dr. M.A. Yekta SARAÇ, konuşmasında şu ifadeleri kullandı;
 

“Külliyemizde sizlerle bir arada olmak, üniversitelerimize güç katmaktadır. YÖK olarak önümüze somut hedefler koyduk. İhtisaslaşma, mühendislik ve temel bilim alanlarına yönelik YÖK planlamaları, YÖKDİL, ALES sınavlarındaki köklü değişiklikler. Ülkenin geleceği açısından temel bilimler eğitiminde bu yıl doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. Üniversite giriş sınavlarına da temas etmek istiyorum. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir. Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak.”
 
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016