15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde, Sinoplular yeniden demokrasi nöbetinde buluştu.

Sinop Valilik Meydanında gerçekleştirilen demokrasi nöbetine; Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU’nun  yanı sıra, 15 Temmuz Gazileri Sayın Zekeriya YAŞAR ve Sayın Müfit GEDİKOĞLU, Belediye Başkan V. Sayın Hakan SÖNMEZ, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Duygu BAYAR ÖKSÜZ, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Vali Yardımcıları Sayın Abdullah ŞAHİN ve Sayın Murat GİRGİN, İl Emniyet Müdürü Sayın Cahit ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı J. Kd.  Albay Sayın Hakan BAŞAKCI, Kurum Müdürleri,  Sivil Toplum Kuruluşları, Şehit aileleri, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının akabinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesi ile başladı.

Sinop Halkının yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, “Hain kalkışmanın önlenmesinde gözünü budaktan sakınmayan milletimin her ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehadet şerbeti içen 251 kardeşimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum. 2196 Gazimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum 
‘’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’’nüzü tebrik ediyor, bu vesileyle tutulan ‘’Demokrasi Nöbeti’’ne duran Sinop’lu hemşehrilerimizin her ferdini muhabbetle kucaklıyorum. Selam ve saygılarımı sunuyorum’’ dedi.

Sayın Valimizin konuşmasının akabinde sahneye çıkan Mehter Takımı, izleyicilere coşkulu anlar yaşattı.

Program, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın canlı yayın ile halka hitap etmesi, Şiir ve Müzik dinletisi ile devam etti.

Sinop Halkının tek yürek olduğu  program, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan şiir dinletisi, Sayın Doç. Dr. Fatih KOCA konseri, tüm Şehitlerimizin ruhlarına  ithafen yapılan dua ve saatler 00:13’ü gösterdiğinde tüm Camilerimizden okunan salalar ile son buldu.